Opublikowany
Komentarze 0

31 sierpnia delegacja Pomorskiej Akcji Lokatorskiej brała udział w proteście przeciwko kredytowi 0% w Warszawie.

Demonstracja zorganizowana przez środowiska lokatorskie i ruchy miejskie miała na celu obnażenie bezsensu rozwiązań proponowanych przez Koalicję Obywatelską oraz sprzymierzone z nią ugrupowania polityczne.

Przez ostatnie dwa lata ceny mieszkań we wszystkich większych polskich miastach biły europejskie rekordy. Temu wyścigowi na dno nie towarzyszył istotny wzrost płac.

Od trzydziestu lat jesteśmy świadkami całkowitej kapitulacji państwa wobec problemów mieszkaniowych Polek i Polaków. Nie dziwi nas fakt, że rządzących stać jedynie na propozycje polegające na nakręcaniu spekulacji mieszkaniowej poprzez torpedowanie wszystkich ustaw mających na celu ukrócenie tzw. flippingu oraz przeznaczaniu publicznych środków na rosnące marże deweloperów.

Podczas gdy Polki i Polacy są zmuszeni do wykładania nawet połowy swoich przychodów na wynajem mieszkań, wielu polityków różnych opcji czerpie olbrzymie zyski z wynajmu. Rządzący są politycznymi reprezentantami lobby deweloperów, flipperów i banków.

W wielu miastach problem mieszkaniowy pogłębia nie tylko brak inwestycji i niszczenie zasobu komunalnego, ale też planowe utrzymywanie tysięcy pustostanów.

W stolicy neoliberalne władze wypowiedziały wojnę mieszkańcom Osiedla Przyjaźń. Inne miasta także stają się rajem dla spekulantów i czyścicieli kamienic.

Dlatego zachęcamy lokatorów i lokatorki do wspólnej walki o swoje prawa. Tylko obywatelski opór może rozwiązać kryzys mieszkaniowy.

Solidarność naszą bronią!

Autor
Kategorie Relacja

Opublikowany
Komentarze 0

Gdańska Deklaracja Lokatorska - zdjęcie

W dniach 7-9 czerwca 2024 w Gdańsku odbywa się III Ogólnopolski Zjazd Lokatorski. Biorą w nim udział przedstawicielki i przedstawiciele 13 stowarzyszeń lokatorskich i innych organizacji działających na rzecz sprawiedliwości mieszkaniowej z Aglomeracji Śląskiej, Krakowa, Łodzi, Poznania, Trójmiasta, Warszawy, Wrocławia oraz o zasięgu ogólnopolskim.

Już po raz trzeci spotykamy się, by wymienić się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniami związanymi z naszą wspólną walką przeciwko patologiom rynku mieszkaniowego i działalnością na rzecz prawa do mieszkania. Tym razem, chcemy wykorzystać to spotkanie również do tego, by jasno określić nasze oczekiwania dotyczące przyszłości mieszkalnictwa wobec pogłębiającego się w Polsce i na świecie kryzysu mieszkaniowego.

Mieszkanie prawem, nie towarem!

W obliczu gwałtownie rosnących nierówności społecznych znajdujących swoje odzwierciedlenie w dostępie do godnego mieszkania, jednoczymy się w proteście przeciwko nieustannie zwiększającym się wpływom elit biznesowych i finansowych, przy jednoczesnej marginalizacji perspektywy lokatorów i lokatorek oraz pracowników i pracownic, by przypomnieć, że prawo do mieszkania jest prawem człowieka!

Przypominamy, że potrzeba bezpiecznego dachu nad głową – będąca jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka – jest chroniona zarówno przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, jak i Powszechną Deklarację Praw Człowieka!

Rozumiemy, że pogłębiający się w Polsce, w Europie i na całym świecie kryzys mieszkaniowy jest efektem podporządkowania mieszkalnictwa bezlitosnej logice wolnego rynku, bo kiedy zysk nielicznych stawia się ponad interesem ogółu społeczeństwa, niemożliwe jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wszystkich osób potrzebujących dachu nad głową!

Głęboko wierzymy, że prawo do mieszkania dla każdego jest ważniejsze od interesu posiadaczy nieruchomości!

Żądamy od władz publicznych całkowitego odejścia od traktowania mieszkań jako kolejnego towaru i do uznania ich dobrem podstawowym, do którego każda osoba mieszkająca w Polsce ma niezbywalne prawo!

Solidarność naszą bronią!

Wiemy, że osiągnięcie naszych celów wymaga współpracy i samoorganizacji lokatorek i lokatorów, osób pozostających w kryzysie bezdomności i tych o niepewnym statusie mieszkaniowym. Dlatego wzywamy wszystkich, którzy na własnej skórze doświadczają ucisku na rynku mieszkaniowym oraz tych, którym leży na sercu prawo do mieszkania, do wstępowania do lokalnych organizacji lokatorskich lub zakładania własnych!

Pomimo zróżnicowania sytuacji lokatorek i lokatorów w różnych częściach kraju i różnic w sposobach działania naszych organizacji, zdajemy sobie sprawę, że lokatorki i lokatorzy w całej Polsce mają wspólne interesy i skuteczne działanie na ich rzecz wymaga od nas współpracy i koordynacji działań.

Nasze postulaty

  1. Powiększenie gminnych zasobów komunalnych i budowa publicznych akademików;
  2. Komunalizacja pustostanów prywatnych i racjonalne zagospodarowanie ich do celów mieszkaniowych;
  3. Sprzeciw dla polityki kredytowej państwa, przyczyniającej się do wzrostu cen mieszkań;
  4. Transparentny i rzetelnie skalkulowany czynsz maksymalny;
  5. Zmiana ustawy dotyczącej zasobu TBS/SIM;
  6. Przeciwdziałanie bezdomności i wykluczeniu mieszkaniowemu;
  7. Planowanie przestrzenne na korzyść mieszkańców z ich aktywnym udziałem;
  8. Nadanie spekulacji mieszkaniowej statusu przestępstwa;
  9. Zakaz wyprzedaży gruntów budowlanych należących do miast. Zakaz sprzedaży mieszkań z komunalnego zasobu miasta;
  10. Kampanie edukacyjne w przestrzeniach publicznych w zakresie praw lokatorskich, finansowane z publicznych środków;
  11. Regulacja rynku najmu prywatnego: maksymalna stawka czynszu, obowiązkowa rejestracja mieszkań na najem krótkoterminowy, ograniczenie najmu prywatnego mieszkań do jednego mieszkania na właściciela, opodatkowanie pustostanów prywatnych do wysokości czynszu;
  12. Narzędzia do egzekwowania istniejącego prawa budowlanego, dotyczącego bezpieczeństwa użytkowania mieszkań i stanu technicznych budynków;
  13. Wprowadzenie szkoleń dla Policji oraz wprowadzenie do programu nauczania szkół policyjnych przedmiotów dotyczących spraw lokatorskich i legalnego przeprowadzenia eksmisji. Zaostrzenie kar, między innymi za artykuł 191 paragraf 1a kodeksu karnego (utrudnianie z korzystania z lokalu mieszkalnego celem usunięcia niechcianego lokatora) oraz 193 kodeksu karnego (zakłócenie miru domowego). Kontrola i kary dla firm specjalizujących się w eksmisji i przekraczających swoje uprawnienia.
  14. Wdrożenie gminnych Społecznych Agencji Najmu, łączących zasób miejski i prywatny;
  15. Prawo do płacenia czynszu do depozytów w przypadku sporu z właścicielem, do czasu rozwiązania konfliktu.

Autor
Kategorie Artykuły, Relacja

Opublikowany
Komentarze 0

Housing Justice Encuentro w Barcelonie - program i sala

W dniach 4-6 kwietnia 2024 Pomorska Akcja Lokatorska brała udział w międzynarodowej konferencji ruchów lokatorskich „Housing Justice Encuentro” w Barcelonie. Byliśmy jedną z przeszło 50 organizacji lokatorskich zaproszonych na trzydniowy zjazd współorganizowany przez kataloński związek lokatorski Sindicat de Llogateres i projekt badawczy „Property and Democratic Citizenship” („Własność a demokratyczne obywatelstwo”) realizowany przy Uniwersytecie Gandawskim i Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie.

Działacze i działaczki lokatorskie z Katalonii, Anglii i Walii, Baskonii, Belgii, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kanady, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szkocji i Włoch mieli szansę poznać bogatą historię lokalnego ruchu lokatorskiego, spotkać się z osobami naukowo zajmującymi się problematyką mieszkalnictwa, a także wymienić się doświadczeniami i sposobami działania podczas praktycznych warsztatów.

Tematyka wykładów

Wykłady i panele dyskusyjne z udziałem naukowców i naukowczyń odbywały się w Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie i dotyczyły:

  • Problemu finansjalizacji i korporatyzacji rynku najmu mieszkań, gdzie wskazywano na negatywny wpływ ciągłego wzrostu roli instytucji finansowych, rynków i międzynarodowych korporacji kamieniczniczych na dostępność mieszkań,
  • Alternatywnych modeli mieszkaniowych, gdzie przedstawiono przykłady europejskich kooperatyw mających na celu rozwój mieszkalnictwa pozarynkowego,
  • Powiązań pomiędzy sprawiedliwością mieszkaniową a sprawiedliwością rasową, gdzie przedstawiono przykłady i dane dowodzące gorszego traktowania ludzi o nie-białym kolorze skóry na rynkach mieszkaniowych w Europie i Ameryce Północnej,
  • Budowania siły lokatorów i lokatorek poprzez organizowanie się przeciwko wyzyskowi, gdzie omówione zostały zarówno historyczne, jak i współczesne przykłady sukcesów wywalczonych przez zdeterminowane i zjednoczone grupy lokatorskie.

Warsztaty lokatorskie

Warsztaty odbywały się zaś na squacie Can Batlló, mieszczącym się w dawnym kompleksie fabrycznym, który został wywalczony przez lokalną społeczność w efekcie protestów przeciwko nieudanej komercyjnej próby rewitalizacji tej przestrzeni.

Mieliśmy tam szansę omówić z innymi grupami taktyki dotyczące rozwoju naszego ruchu i organizacji, sposoby rekrutacji, ekspansji, skuteczne metody koordynacji większych inicjatyw i akcji, oraz zalety współpracy z innymi organizacjami, nie tylko innymi związkami lokatorskimi.

Rozmawialiśmy także o sposobach na wywalczenie oficjalnej reprezentatywności i wpływie mobilizacji na zdolność do wywierania presji i zawierania układów zbiorowych pomiędzy lokatorami reprezentowanymi przez związki a kamienicznikami, na podobieństwo układów zawieranych przez związki zawodowe z przedsiębiorstwami.

Deklaracja Barcelońska

Na zakończenie zjazdu odbyło się pełne ognistych przemówień podsumowanie i oficjalne zakończenie Encuentro, podczas którego odczytana została „Deklaracja Barcelońska”, pod którą podpisały się grupy uczestniczące w tym wydarzeniu. Pomorska Akcja Lokatorska również została dumnym sygnatariuszem deklaracji, której treść prezentujemy poniżej po polsku, angielsku i katalońsku.

Housing Justice Encuentro w Barcelonie - program

Deklaracja Barcelońska (PL)

W ciągu ostatnich kilku dni związki lokatorskie i inne inicjatywy działające na rzecz sprawiedliwości mieszkaniowej z całego świata zebrały się w Barcelonie, aby podzielić się wiedzą i doświadczeniami w walce z kamienicznictwem, a także sformułować nadzieje i życzenia o innej przyszłości. Pomimo zróżnicowanych sytuacji społeczno-politycznych w naszych krajach, postrzegamy naszą walkę jako wspólną, przeciwko wspólnemu wrogowi, którym jest opresyjny kapitalizm o patriarchalnych, kolonialnych, rasistowskich i klasistowskich charakterystykach. System ten marginalizuje nasze społeczności i w swojej nieustannej pogoni za zyskiem stanowi egzystencjalne zagrożenie dla naszego życia.

Jedynie odrzucając stwarzający podziały i obezwładniający uścisk hierarchicznych struktur władzy; jedynie poprzez wzajemną samoorganizację oddolnych i samorządnych związków lokatorów i lokatorek, osób doświadczających bezdomności i tych o niepewnym statusie mieszkaniowym; jedynie wolni od ograniczeń biurokratycznej centralizacji oraz paternalistycznego rzecznictwa z zewnątrz – możemy stworzyć prawdziwie demokratyczny ruch masowy z potencjałem do stania się siłą, której potrzebujemy do zmiany tak systemu mieszkaniowego, jak i świata.

Niniejsza deklaracja stanowi wezwanie skierowane do najemców na całym świecie, by przyłączali się do najbliższego związku lokatorskiego działającego w ich dzielnicy czy mieście oraz do tworzenia nowych związków lokatorskich tam, gdzie ich jeszcze nie ma – aby położyć kres wyzyskowi najemców i utowarowieniu podstawowego prawa, którym jest prawo do mieszkania.

Związki-sygnatariusze zgadzają się na utworzenie komitetu pozjazdowego, stanowiącego stałą przestrzeń współpracy i komunikacji pomiędzy związkami lokatorów z różnych krajów. W skład komitetu wejdzie po jednym przedstawicielu każdego związku. Jednymi z pierwszych zadań komitetu będą: opracowanie rezultatów pierwszego Międzynarodowego Zjazdu Lokatorskiego oraz praca na rzecz włączenia innych organizacji, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu, a które są naszymi sojusznikami w obronie prawa do mieszkania. Celem komitetu pozjazdowego będzie praca na rzecz umożliwienia współpracy między związkami lokatorów na całym świecie i dążenie do organizacji drugiego Międzynarodowego Zjazdu.

Mając świadomość, że w pierwszym Międzynarodowym Zjeździe brały udział wyłącznie organizacje pochodzące z Globalnej Północy, zobowiązujemy się do starania o włączenie w nasze działania organizacji z Globalnego Południa (z Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji). Tylko gdy wszystkie głosy są obecne, można mówić o prawdziwym internacjonalizmie.

Ponadto, w duchu międzynarodowej solidarności i łączącego nas odrzucenia wszelkich form kolonializmu, wspólnie wyrażamy żądanie natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni w Gazie oraz zaprzestania przemocy wobec ludności cywilnej.

Wzywamy obecnych do namysłu nad wspólną strategią zakończenia kapitalistycznego wyzysku klasy robotniczej. O odtowarowienie mieszkań! O uwolnienie życia od kapitalistycznego, rasowego, patriarchalnego i rentierskiego ucisku! Naprzód, w stronę budowania ogólnoświatowej solidarności lokatorskiej!

Barcelona, 6 kwietnia 2024 r.

Barcelona Declaration (EN)

During the last few days, Tenant Unions and other initiatives on housing justice from around the world have gathered in Barcelona to share their experiences and knowledge fighting landlordism, as well as hopes and wishes for a different future. Despite the diverse socio-political landscapes of our home countries, we recognize our shared battle against a common adversary: an oppressive capitalism characterized by its patriarchal, colonial, racist, and classist dimensions. This system marginalizes our communities and poses an existential threat to life in its relentless pursuit of profit.

Only by rejecting the divisive and disempowering stranglehold of hierarchical power structures, through the mutual self-organisation of members led grass roots unions for renters; the homeless; and the precariously housed, and liberated from the constraints of bureaucratic centralist, and paternalistic advocacy perspectives, can we generate a truly democratic mass movement, with the potential to build the power we need to change our housing system, and the world.

This declaration is a call on tenants worldwide to join their closest union in their neighbourhood or town or to create new unions where they do not exist to put an end to tenant exploitation and the commodification of a basic right such as housing.

The signatory unions agree to create a follow-up committee consisting of a permanent space of cooperation and communication between tenant unions from different countries. The committee will be formed by one representative from each union. One of the first tasks of the follow-up committee will be to curate the outcomes of this first International Gathering and extend them to other organisations who could not participate in the meeting but are our allies in defending the right to housing. The aim of the follow-up committee will be to work towards the consolidation of the cooperation between tenants’ unions worldwide and walk towards a second International Gathering.

Aware of the exclusive participation of organisations coming from the Global North, we commit to working towards the inclusion of organisations from the Global South, both in Latin America and in Africa or Asia. Only when all voices are present will we be able to talk about true internationalism.

Also, from this spirit of international solidarity and our shared rejection of any form of colonialism, we would like to express our collective claim for an immediate and permanent ceasefire in Gaza and the end of violence against civil population.

Those present are called forth to think of joint strategies to end the capitalist exploitation of the working class. For the decommodification of housing! To free life from capitalist, racial, patriarchal and rentier oppression! Onward to building global tenant solidarity!

Declaració de Barcelona (CAT)

Durant els últims dies, Sindicats de Llogateres i altres iniciatives per l’habitatge de tot el món s’han reunit a Barcelona per compartir les seves experiències i coneixements en la lluita contra el rendisme, així com les seves esperances i anhels per un futur diferent. Malgrat els diversos panorames sociopolítics dels nostres països d’origen, reconeixem la nostra batalla compartida contra un adversari comú: el capitalisme opressor caracteritzat per les seves dimensions patriarcals, colonials, racistes i classistes. Aquest sistema margina a les nostres comunitats i suposa una amenaça existencial per la vida en el seu implacable afany de lucre.

Només rebutjant les estructures de poder jeràrquiques que ens dominen, divideixen i desempoderen, i a través de l’autoorganització mútua de sindicats de base per a les persones que viuen de lloguer, sense sostre o en habitatges precaris; alliberant-nos de les limitacions de les perspectives burocràtiques, centralistes i paternalistes; podem generar un moviment de masses veritablement democràtic amb el potencial per construir el poder que necessitem per canviar el nostre sistema d’habitatge, i el món.

Aquesta declaració és una crida a les llogateres de tot el món perquè s’afiliïn al sindicat més proper del seu barri o ciutat, o creïn nous sindicats allà on no existeixin per posar fi a l’explotació de les llogateres i a la mercantilització d’un dret bàsic com és l’habitatge.

Els sindicats signants acorden crear un comitè de seguiment que consistirà en un espai permanent de cooperació i comunicació entre sindicats de llogateres de diferents països. El comitè estarà format per un representant de cada sindicat. Una de les primeres tasques d’aquest comitè de seguiment serà recollir els resultats d’aquesta primera trobada internacional i fer-los extensius a altres organitzacions que no han pogut participar a la trobada però que reconeixem com les nostres aliades en la defensa del dret a l’habitatge. L’objectiu del comitè de seguiment serà treballar per la consolidació de la cooperació entre els sindicats de llogateres de tot el món i caminar cap a una segona trobada internacional.

Som conscients de la participació exclusiva d’organitzacions procedents del Nord Global, raó per la qual ens comprometem a treballar per la inclusió de les nostres organitzacions germanes de llatinoamèrica, Àfrica i Àsia. Només quan totes les veus hi siguin presents podrem parlar de veritable internacionalisme.

Així mateix, des d’aquest esperit de solidaritat internacional i el nostre rebuig compartit cap a qualsevol forma de colonialisme, volem expressar la reivindicació col·lectiva d’un alto al foc immediat i permanent a Gaza, i la fi de la violència contra la població civil.

Les aquí presents estem cridades a pensar estratègies conjuntes per acabar amb l’explotació capitalista de la classe treballadora. Per la desmercantilització de l’habitatge! Per alliberar la vida de l’opressió capitalista, racial, patriarcal i rendista! Endavant amb la construcció de solidaritat llogatera mundial!

Autor
Kategorie Relacja, Artykuły

Opublikowany
Komentarze 0

Studentki, studenci: do walki! Dyskusja o książce "Jowita zostaje"

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki „Jowita zostaje. Historia 10 dni ruchu studenckiego”, organizowane przez Inicjatywę Pracowniczą na Uniwersytecie Gdańskim. Spotkanie odbędzie się 15 kwietnia o godz. 17:00 na Wydziale Nauk Społecznych w sali A311.

O roli uniwersytetu i o studenckim oporze wobec elitaryzacji edukacji!

  • 15 kwietnia
  • godzina 17.00
  • Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, sala A311
  • Wydarzenie współorganizuje Pomorska Akcja Lokatorska

W grudniu 2023 studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przystąpili do okupacji Domu Studenckiego Jowita. Nie tylko udało się im obronić akademik przed prywatyzacją, ale również pokazali, jak ogromna siła leży w studenckiej solidarności.

Książka „Jowita zostaje” opisuje te wydarzenia poprzez wywiady z osobami okupującymi akademik, fotografie i kalendarium wydarzeń, ale zawiera też poradniki i autorskie teksty studentek, a także teksty naukowców i naukowczyń, którzy prowadzili zajęcia w okupowanej Jowicie. Dzięki temu jest nie tylko reportażem, ale również wezwaniem do działania i zbiorem praktycznych porad jak walczyć o swoje prawa dla odradzającego się ruchu studenckiego.

Na miejscu będzie można zdobyć darmowe egzemplarze książki. Z jej treścią, również za darmo, można się zapoznać również pod linkiem: https://ozzip.pl/publikacje/ksiazki-i-broszury/item/3023-jowita-zostaje-historia-10-dni

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1801743483659773

Do zobaczenia 15 kwietnia o godz. 17:00 w sali A311 na WNS UG!

Studentki, studenci: do walki! Dyskusja o książce "Jowita zostaje"

Autor
Kategorie Gdańsk, Zapowiedź

Opublikowany
Komentarze 0

Grafika promująca wydarzenie "Studia i mieszkanie"

4 kwietnia o godzinie 17.00 w sali A210 ma Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się spotkanie otwarte Pomorskiej Akcji Lokatorskiej „Studia i mieszkanie — jak to wygląda?”, skupione na tematyce najmu na rynku prywatnym, z którym coraz częściej mają do czynienia osoby studiujące. Zapraszamy jednak wszystkie osoby pragnące dowiedzieć się więcej o swoich prawach jako lokatorów.

Tematy, które poruszymy na spotkaniu

  • Jakie są rodzaje umów najmu?
  • Co powinna zawierać umowa?
  • Na co zwracać uwagę?
  • Jak nie dać się oszukać przy wynajmie mieszkania?
  • Jakie Są Twoje Prawa Jako Najemcy?
  • Rozwiązanie umowy najmu: co musisz wiedzieć jako najemca?
  • Kaucja przy wynajmie mieszkania: co robić, gdy pojawiają się problemy?

Poznaj swoje prawa!

Dla tych niemogących pojawić się na spotkaniu lub pragnących przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia nasi działacze i działaczki przygotowali także krótkie objaśnienia.

Umowa najmu: pierwszy krok w świat samodzielności studenckiej

Czytając umowę najmu, zwracaj uwagę na każdy szczegół!

Jako studenci, wcześniej czy później zetkniemy się z koniecznością podpisania umowy najmu. To często nasza pierwsza poważna umowa, która może wywoływać wiele pytań i wątpliwości. Oto jak sobie z nimi poradzić:

Jakie są rodzaje umów najmu?

Istnieją różne formy umów najmu – krótkoterminowe, długoterminowe, na czas oznaczony lub nieoznaczony. Kluczowe, aby wybrać tę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Co powinna zawierać umowa?

Umowa najmu to Twój główny dowód prawa do zamieszkiwania. Powinna zawierać wysokość czynszu, terminy płatności i inne ważne warunki.
Pamiętaj o sporządzeniu umowy w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Twoje prawa i obowiązki

Jako najemca masz prawo do bezpieczeństwa i prywatności. Twoim obowiązkiem jest terminowe płacenie czynszu i dbanie o mieszkanie.
Wynajmujący ma obowiązek zapewnić Ci mieszkanie w dobrym stanie i przestrzegać warunków umowy.

Na co zwracać uwagę?

Uważnie czytaj umowę i wszelkie aneksy. Zwróć uwagę na protokół zdawczo-odbiorczy, szczególnie jeśli wymagana jest kaucja.

Dokumentuj stan mieszkania, najlepiej z użyciem dokumentacji fotograficznej.

Umowa najmu to nie tylko obowiązki, ale i Twoje prawa. Bądź świadomy i przygotowany, aby Twoje doświadczenie z wynajmem mieszkania było jak najlepsze!

Jak nie dać się oszukać przy wynajmie mieszkania?

Masz już swoje wymarzone lokum w przystępnej cenie? Nie daj się oszukać!

Wynajem mieszkania to ważny krok w życiu studenta. Aby uniknąć potencjalnych oszustw i problemów, warto znać kilka kluczowych zasad. Dołącz do naszego wykładu, na którym eksperci podzielą się praktycznymi poradami:

Sprawdź wiarygodność wynajmującego

Zapytaj, czy wynajmujący ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Sprawdź opinie w internecie i rekomendacje dotyczące wynajmującego.

Uważaj na podwójne oferty

Upewnij się, że oferowane mieszkanie nie jest jednocześnie wynajmowane krótko- i długoterminowo przez różne osoby. Szczególnie uważaj w dużych miastach jak Warszawa, gdzie zdarzały się takie przypadki.

Protokół zdania mieszkania

Przy podpisaniu umowy najmu niezbędne jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Dokumentuj stan mieszkania, wszelkie uszkodzenia i braki w wyposażeniu. To kluczowe dla ochrony Twojej kaucji! Zachowaj wszelkie dokumenty związane z najmem, w tym umowę najmu, aneksy, dowody wpłat czynszu.

Dokumentacja fotograficzna

Robienie zdjęć mieszkania podczas pierwszego dnia wynajmu może być dodatkowym zabezpieczeniem.

Zachowaj dowody wpłat

Nawet jeśli płacisz czynsz gotówką, poproś o pisemne potwierdzenie odbioru.

Dokumentacja to twoja tarcza

Zbieraj wszystkie dokumenty związane z najmem: umowę najmu, aneksy, protokół zdawczo-odbiorczy oraz dowody wpłat czynszu. Dokumentuj też wszelkie nieprawidłowości w działaniach właściciela. To kluczowe w przypadku sporów sądowych.

Problemy z wynajmującym: jakie są twoje prawa jako najemcy?

Masz problemy z wynajmującym? Sprawdź jakie masz prawa!

Wynajmowanie mieszkania może czasami wiązać się z trudnościami, szczególnie jeśli chodzi o relacje z właścicielem. Oto co każdy student powinien wiedzieć:

Prawa i obowiązki najemcy

Jako najemca, masz prawo do prywatności, bezpieczeństwa i dostępu do mieszkania w dobrym stanie technicznym. Twoim obowiązkiem jest terminowe płacenie czynszu oraz dbanie o mieszkanie.

Czego nie może robić wynajmujący?

  • Wynajmujący nie może bez twojej zgody wchodzić do mieszkania.
  • Nie może bezprawnie podnieść czynszu ani zmienić warunków umowy najmu.
  • Nie może też wyrzucić cię z mieszkania bez stosownego procesu prawnego.

Sygnały alarmowe

  • Jeśli wynajmujący często próbuje wejść do mieszkania bez uprzedzenia.
  • Nieprawidłowości w rozliczeniach finansowych.
  • Ignorowanie zgłoszeń o koniecznych naprawach.

Porady

Bądź przygotowany na każdą sytuację i unikaj pułapek związanych z wynajmem mieszkania. Poniżej garść porad.

Remonty i naprawy

Przed przystąpieniem do remontów czy napraw, uzgodnij wszystko na piśmie z właścicielem. Zachowaj rachunki i faktury — będą one niezbędne do ewentualnego dochodzenia zwrotu nakładów.

Nielegalne próby eksmisji

Jeżeli spotkasz się z próbą nielegalnej eksmisji, ważne jest, byś skorzystał z przysługujących Ci praw. Umieść własne zamki w drzwiach i zgłoś każdą próbę nielegalnej eksmisji na policję. W razie potrzeby odwołuj się do sądu, powołując się na art. 191 par. 1a Kodeksu karnego.

Nieodpłatna pomoc prawna

W Polsce każdy, kogo nie stać na prawnika, może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Ta pomoc może obejmować sporządzanie pism sądowych czy wniosków o zwolnienie od kosztów sądowych.

Działanie zbiorowe

Współpraca z innymi lokatorami w ramach organizacji lokatorskiej może być skuteczną formą obrony. Wymiana informacji, organizowanie akcji informacyjnych, czy udział w rozprawach sądowych jako obserwatorzy wzmacniają Twoją pozycję.

Pamiętaj, że wiedza o swoich prawach i obowiązkach to podstawa bezkonfliktowego wynajmu. Dołącz do nas na wykładzie, aby dowiedzieć się więcej!

Do zobaczenia na spotkaniu!

Przypominamy — spotkanie z PAL już w najbliższy czwartek, 4 kwietnia, o godzinie 17.00, w sali A210 ma Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Autor
Kategorie Zapowiedź, Gdańsk