Poradnik lokatorski

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące praw i obowiązków lokatorów i wynajmujących. Masz inne pytania lub potrzebujesz pomocy? Napisz do nas lub zadzwnoń na nr 733 720 738.

Czy właściciel może wejść do wynajmowanego przez ciebie mieszkania?

Właściciel mieszkania, wynajmując je komuś innego, zrzeka się części praw do dysponowania nim. To najemca (lokator) jest gospodarzem w wynajmowanym mieszkaniu. Co więcej, Art. 50 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu nienaruszalność "miru domowego", czyli twojego miejsca i życia prywatnego.

Oznacza to, że właściciel mieszkania może do niego wejść tylko za zgodą lokatorów. Lokatorzy mają obowiązek odwiedzenia mieszkania właścicielowi, ale na swoich warunkach - kiedy im pasuje. Właściciel nie może też wchodzić do waszego mieszkania kiedy was w nim nie ma.

Właściciel ma jednak prawo wejść do mieszkania. Jeśli go nie wpuścisz, może zrobić to w asyście policji - ale wynajmujący powinni przy tym być, a wizyta musi odbyć się w konkretnym celu.

Czy możesz wymienić zamki w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu?

Tak. Masz pełne prawo wymiany zamków w drzwiach. Nie musisz też dawać właścicielowi nowych kluczy.

Za to właściciel, póki mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu, nie ma takiego prawa. Jeśli właściciel pod twoją nieobecność wymienił zamki, możesz legalnie wezwać ślusarza lub samodzielnie przewiercić zamek i dostać się do środka. Gdyby sytuacja się powtarzała, stanowi to utrudnianie mieszkania (Art. 191 Kodeksu Karnego § 1a.).

Jak uzyskać nieodpłatną pomoc prawną?

W każdym powiecie znajdują się punkty udzielające nieodpłatnych porad prawnych, obywatelskich i mediacji. Może z nich korzystać każda osoba, której nie stać na skorzystanie z odpłatnej pomocy prawnej.

Jak się zapisać?

Aby uzyskać nieodpłatną poradę prawną, należy skontaktować się z punktem udzielającym tych porad w twojej gminie. Możesz to zrobić:

Informacje o punktach nieodpłatnej pomocy prawnej w innych gminach znajdziesz na stronie internetowej zapisów.

Co trzeba przygotować?

Udając się na spotkanie po poradę, weź ze sobą dowód osobisty, paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość i dokumenty, które dotyczą twojego problemu, jeśli takie masz (np. umowa najmu, wypowiedzenie umowy, wezwanie do zapłaty). Jeśli nie masz żadnych powiązanych dokumentów, możesz też po prostu opowiedzieć o swoim problemie.

Jakie są terminy?

Są różne, ale z naszego dotychczasowego doświadczenia wynika, że na wizytę czeka się zwykle od dnia do kilku dni. Nieodpłatna pomoc dla kobiet w ciąży udzielana jest poza kolejnością.

Czy istnieją ułatwienia w uzyskaniu niedopłatnej porady prawnej dla osób z niepełnosprawnościami?

Tak. Możliwe ułatwienia to:

  • porada z udziałem tłumacza języka migowego;
  • porada przez telefon lub internet;
  • porada poza punktem.

Gdzie znajdę więcej informacji o uzyskaniu niedopłatnej porady prawnej?

Poradnik będzie uzupełniany.

Ten poradnik będzie uzupełniany o nowe informacje. Możesz pomóc nam w jego budowie, kontaktując się z nami mailowo z pytaniami.

Zachęcamy także do ściągnięcia i przeczytania Poradnika lokatorskiego Akcji Lokatorskiej - organizacji walczącej o godne warunki mieszkaniowe z Wrocławia. Jest to obecnie, w naszej ocenie, najpełniejsze i najlepsze źródło wiedzy na temat praw lokatorskich (w tym o istotnych aktach prawnych, kluczowych pojęciach, obowiązujących procedurach i sposobach praktycznego działania).