W dniach 12-15 marca 2024 w Cannes we Francji odbędzie się kolejna edycja największych międzynarodowych targów rynku nieruchomości – MIPIM. W tym roku biorą w nich udział przedstawiciele wielu polskich samorządów, w tym Gdańska, Gdyni i Pruszcza Gdańskiego.
Pomorska Akcja Lokatorska, we współpracy z Europejską Koalicją Akcji na Rzecz Prawa do Mieszkania i do Miasta (European Coalition for the Right to Housing and to the City), wzywa do oddolnego oprotestowania udziału demokratycznie wybranych władz samorządowych w MIPIM — targach zmieniających nasze miasta pod dyktando prywatnych biznesów.
Skonfrontuj swoje władze samorządowe i potęp ich udział w MIPIM!
„MIPIM, organizowane w Cannes co roku od 1990 jest niezbędnym trybem w maszynie nadmiernej ekspolatacji podstawowej potrzeby posiadania dachu nad głową. […] Zbierająca się tam relatywnie mała grupa 25 do 30 tysięcy osób decyduje, bez konsultacji z nami, jak zmieniać nasze miasta, jak zniszczyć nasze dzielnice, naszą lokalną solidarność i nasze życia – dla zysku, budując biura, luksusowe apartamenty i kwatery dla turystów.”
- pisze francuska organizacja lokatorska DAL (Droit au logment – Prawo do mieszkania).
Przedstawiciele banków, agencji nieruchomości, funduszy inwestycyjnych, firm ubezpieczeniowych, budowlanych i architektonicznych spotykają się w Cannes by świętować udane interesy. Potępiamy udział demokratycznie wybranych władz samorządowych w tej imprezie i działania na rzecz wyprzedawania naszych miast!
Musimy położyć kres szemranym interesom, robionym pomiędzy samorządami a biznesem za zamkniętymi drzwiami MIPIM. Dlatego bierzemy udział w ogólnoeuropejskiej kampanii „Co robicie na MIPIM”.
Złożyliśmy listy protestacyjne!
12 marca 2024 nasi działacze i działaczki złożyli listy protestacyjne adresowane do prezydentów Gdańska i Gdyni w Urzędach Miejskich. Możecie zapoznać się z ich treścią tu:
- List do władz Gdańska: List-MIPIM-DRUK Gdańsk.pdf
- List do władz Gdyni: List-MIPIM-DRUK Gdynia.pdf
Co ty możesz zrobić przeciwko MIPIM?
- Podpisz nasz apel.
- Napisz list do swojego samorządu.
- Zorganizuj protest przed Urzędem Miasta.
- Używaj hasztagu #stopMIPIM2024 i protestuj online.
Webinar: Against MIPIM and real estate of emergency!
13 lutego odbył się webinar Europejskiej Koalicji Akcji na rzecz Prawa do Mieszkania i do Miasta. Najważniejszym tematem spotkania było omówienie sprawy Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes. Jest to czterodniowy zjazd deweloperów, inwestorów, finansistów, agentów nieruchomości, urzędników, ekonomistów i innych osób powiązanych od strony podażowej z rynkiem nieruchomości (aż do 2022 także z Rosji). Odbywa się on w luksusowych warunkach w pałacach, hotelach, jachtach itp. w Cannes.
W zjeździe uczestniczy wielu przedstawicieli samorządów, którzy walczą o inwestycje, w ten sposób staje się on rywalizacją władz lokalnych o względy deweloperów i w efekcie narzędziem do wpływania przez wielki kapitał na planowanie przestrzenne i politykę mieszkaniową i infrastrukturalną na świecie. Można go uznać za lobbying na ogromną skalę, odbierający mieszkańcom miejscowości wpływ na kształt ich otoczenia i przekazujący go w ręce tych, którym nie zależy na budownictwie przyjaznym dla ludzi, tylko jak najbardziej napychającym im kieszenie.
Oprócz kwestii targów MIPIM na webinarze było również kilka ciekawych wykładów na inne tematy. Stefano Portelli z Włoch opowiadał o powiązaniach między deweloperami, politykami i mafią we Włoszech (głównie na przykładzie Mediolanu) oraz zagrożeniach, z którymi mierzy się włoski ruch lokatorski, właśnie przez bliskie relacje deweloperów i mafii.
Enikő Vincze z Rumunii opowiadała o mieszkalnictwie w Rumunii i jak kształtowało się ono w latach po upadku komunizmu. Julia Moskvina z Czech opowiadała o sytuacji w Ostrawie i regionie czeskiego Śląska i sytuacjach takich jak przejęcie przez oligarchę przemysłu górniczego w tym regionie po upadku komunizmu wraz z całym zapleczem, w tym z mieszkaniami górników, którzy wiele lat mieszkali tam i samodzielnie je remontowali, a po tym przejęciu musieli płacić fortuny, żeby je dostać.
Mówiła również o ogromnej dysproporcji sił między inwestorami, a lokalnymi grupami walczącymi o ludzkie mieszkalnictwo (władze czeskiego Śląska również uczestniczą w MIPIM i podporządkowują swoją politykę inwestorom) i o potrzebie współpracy ruchów społecznych w celu sprzeciwienia się międzynarodowemu kapitałowi.
Obejrzyj webinar na Youtube
Webinar można w całości obejrzeć w serwisie YouTube.
Komentarze
Oskar #
Samorządy powinny działać na rzecz mieszkańców, a nie w interesie firm deweloperskich i funduszy inwestycyjnych!
Dodaj komentarz